فواید مصرف لبنیات پاستوریزه
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۶
پیتزا مخلوط مخصوص
تیر ۱۷, ۱۳۹۶

نقش لبنيات دركاهش وزن

 

دکتر رضا آمری نيا: در تحقيقاتى كه بر روى افراد چاق انجام گرفته ثابت شده است كسانى كه از رژيم هاى غذايى حاوى مقادير فراوان لبنيات استفاده كرده اند كاهش وزن بيشترى را نسبت به افرادى كه به همان ميزان كالرى دريافت كرده اند ولى لبنيات كمترى در رژيم غذايى داشته اند، تجربه كرده اند. در اين مطالعه كه بر روى دو گروه از افراد چاق انجام شد نتايج به شرح زير بود: گروه اول: رژيم غذايى براى كاهش وزن كه حاوى لبنيات فراوان بود در عرض ۱۲ هفته حدود ۱۰ كيلوگرم وزن كم كردند.گروه دوم: رژيم غذايى براى كاهش وزن كه بدون محصولات لبنى بوده در عرض ۱۲ هفته حدود هشت كيلوگرم وزن كم كردند. توضيح اينكه ميزان كالرى تجويز شده در اين دو گروه مساوى بود.در اين مطالعه توصيه شده است براى كم كردن وزن و داشتن وزن ايده آل بايستى يخچال را پر از شير و پنير و ماست كنيم چرا كه كلسيم عامل مهمى در كنترل و تنظيم كالرى دريافتى بوده و باعث تسريع در از بين رفتن چربى و كاهش وزن مى شود كه البته اين كاهش در توده هاى چربى بيشتر در ناحيه تنه بوده است. در اين مطالعه اظهار شده كه كلسيم از طريق افزايش تجزيه چربى در سلول هاى چربى باعث تسريع در كاهش وزن شده كه البته دلايل بيوشيميايى آن در سطح مولكولى فعلاً ناشناخته است.مصرف كلسيم به تنهايى و در اشكال دارويى اثر كمترى در كاهش وزن نسبت به مصرف لبنيات داشته و اين به علت وجود مواد ديگرى در لبنيات مثل منگنز و فسفر است كه احتمالاً روند تجزيه سلول هاى چربى را تسريع مى كنند و همچنين پروتئين موجود در محصولات لبنى سبب حفظ عضلات شده و از ضعف عضلانى پيشگيرى مى نمايد بنابراين كلسيم صرفاً از طريق دريافت لبنيات باعث تسريع در كاهش وزن مى شود و مصرف بى رويه آن خارج از محصولات لبنى و به اشكال دارويى مثل قرص كلسيم نه تنها نتيجه مطلوبى ندارد بلكه ممكن است سبب ايجاد عوارض خطرناكى چون سنگ هاى صفراوى، سنگ هاى كليوى و مشكلات قلبى عروقى گردد.

خواص شير

 

شير غذاي کامل

شير غذاي نسبتاً کاملي است و کليه مواد مغذي را به مقدار کافي و با ترکيبات مناسب براي ادامه حيات خصوصاً رشد کودک در دو سال اول زندگي دارا مي باشد .

ساختار اجزاي اصلي شير عبارت است از :

۱- ليپدها

۲ – پروتئين ها

۳ – ازت غيرپروتئين

۴ – کربوهيدراتها

۵ – املاح

۶ – بعضي فلزات و شبه فلزات ( عناصر نادر )

که مقادير اين اجزا براي گونه هاي مختلف حيواني فرق مي کند .

 

عوامل مؤثر بر ترکيبات شير عبارتند از :

۱- وراثت

۲ – دوره شيردهي

۳ – سن

۴ – تغذيه

۵ – محيط

۶ – روش شيردوشي

۷ – عفونت غدد پستان

 

مواد مغذي شير

مواد مهم شير عبارتند از ؛ پروتئين ، کلسيم ، فسفر ، بعضي از انواع ويتامينهاي گروه B و ويتامين A

پروتئين شير گاو پروتئين با کيفيت بالا محسوب مي شود زيرا حاوي اسيدهاي آمينه ضروري بوده که بدن ما قادر به ساختن آنها نمي باشد و بايد از طريق غذا به بدن ما برسند . پروتئين شير به دو گروه عمده کازئين و پروتئينهاي محلول در سرم شير طبقه بندي مي شوند که هريک به نوع خود متشکل از گروههاي کوچکتري هستند . شير يک منبع مهم کلسيم بوده که اگر به مقدار کافي مصرف شود مقداري از مصرف روزانه کلسيم بدن را تأمين نموده و همچنين سرعت جذب کلسيم بدليل وجود ويتامين D موجود در شير افزايش مي يابد . شير داراي ۸ ويتامين محلول در آب و چهار ويتامين محلول در چربي ومنبع بسيار خوبي از ويتامينهاي B2 و B12 مي باشد .

عمليات فرآيند شير

شامل تست هاي کنترل کيفيت در هنگام دريافت شير و بررسي تقلبات احتمالي از قبيل تعيين نقطه انجماد جهت تجسس آب اضافي موجود در شير ، اندازه گيري اسيديته و انجام تست جوش شيرين ، تعيين شمارش باکتريها جهت درجه بندي شير از لحاظ بهداشتي ، تصفيه کردن و پاستوريزاسيون و يا استريليزاسيون و هموژنيزاسيون مي باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *